Dödregister

Personregister till död- och begravningsböcker, från det att de började föras (vanligtvis i slutet av 1600-talet) till 1800-talets andra hälft, i många fall även senare. Registret omfattar olika delar av landet och olika tidsperioder. Registret är ett pågående projekt och mer sökbart material kommer att tillkomma efterhand.

FörkortningBeskrivning
AD ArkivDigital
BSF Botvidbygdens Släktforskarförening
ESSF Eskilstuna-Strängnäs Släktforskarförening
KFV Katrineholm-Flen-Vingåkers släktforskarförening
KGF Kronobergs Genealogiska Förening
LBFF Lulebygdens forskarförening
MG Marie Grymark
NH Niklas Hertzman
NOSFF Nyköping-Oxelösunds Släktforskarförening
NSFF Norrtälje Släktforskarförening
OO Olle Överby
PBFF Pitebygdens forskarförening
P Privatperson
SBFFE Släkt- och Bygdeforskarföreningen Engelbrekt
SLD Släktdata
SO Sven Olby
SSff Södertälje Släktforskarförening
VSFF Värmlands Släktforskarförening
ÖLA Östersunds Landsarkiv
LänFörsamlingÅrtal (luckor finns)Tillverkare
Blekinge Backaryd 1707-1899 KGF
Blekinge Bräkne-Hoby 1799-1895 KGF
Blekinge Eringsboda 1854-1899 KGF
Blekinge Karlskrona amiralitetsförsamling 1773,1788-1789,1793-1794,1797-1808 KGF, AD
Blekinge Ramdala 1799-1825 KGF
Blekinge Ronneby 1884-1894 KGF
Blekinge Åryd 1800-1844 KGF
Blekinge Öljehult 1861-1899 KGF
Gotland Ala 1688-1796 SLD
Gotland Anga 1688-1795 SLD
Gotland Atlingbo 1730-1860 SLD
Gotland Björke 1728-1777,1799-1863 SLD
Gotland Buttle 1777-1860 SLD
Gotland Eksta 1723-1860 SLD
Gotland Eskelhem 1730-1860 SLD
Gotland Follingbo 1737-1860 SLD
Gotland Fröjel 1681-1730,1758-1860 SLD
Gotland Guldrupe 1778-1860 SLD
Gotland Hogrän 1782-1860 SLD
Gotland Klinte 1681-1732,1758-1860 SLD
Gotland Kräklingbo 1688-1860 SLD
Gotland Mästerby 1744-1860 SLD
Gotland Roma 1724-1771,1777-1778,1797-1860 SLD
Gotland Sanda 1744-1860 SLD
Gotland Sjonhem 1790-1860 SLD
Gotland Sproge 1723-1860 SLD
Gotland Stenkumla 1771-1860 SLD
Gotland Tofta 1730-1860 SLD
Gotland Träkumla 1771-1861 SLD
Gotland Vall 1782-1860 SLD
Gotland Visby stadsförsamling 1661-1860 SLD
Gotland Vänge 1777-1840 SLD
Gotland Västergarn 1744-1860 SLD
Gotland Öja 1753-1860 SLD
Göteborg och Bohus Angered 1753-1773,1900-1933 SLD
Göteborg och Bohus Askum 1661-1904 SLD
Göteborg och Bohus Bergum 1741-1844 SLD
Göteborg och Bohus Björlanda 1793-1941 SLD
Göteborg och Bohus Brastad 1919-1938 SLD
Göteborg och Bohus Bärfendal 1664-1832 SLD
Göteborg och Bohus Bäve 1920-1938 SLD
Göteborg och Bohus Dragsmark 1686-1926 SLD
Göteborg och Bohus Forshälla 1688-1937 SLD
Göteborg och Bohus Foss 1690-1860 SLD
Göteborg och Bohus Grinneröd 1688-1690,1747-1810 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Annedal 1908-1946 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Domkyrkoförsamling 1762-1780,1837-1865,1867,1870-1904 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Garnisonsförsamling 1878-1894 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Haga 1883-1938 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Masthugg 1908-1936 SLD
Göteborg och Bohus Göteborgs Oscar Fredrik 1882-1941 SLD
Göteborg och Bohus Herrestad 1689-1929 SLD
Göteborg och Bohus Hjärtum 1685-1767,1860-1880,1895-1920 SLD
Göteborg och Bohus Klövedal 1688-1778 SLD
Göteborg och Bohus Kungshamn 1785-1903 SLD
Göteborg och Bohus Kållered 1831-1940 SLD
Göteborg och Bohus Landvetter 1687-1861 SLD
Göteborg och Bohus Lane-Ryr 1698-1702,1711-1897 SLD
Göteborg och Bohus Ljung 1747-1762 SLD
Göteborg och Bohus Marstrand 1731-1932 SLD
Göteborg och Bohus Mo 1907-1934 SLD
Göteborg och Bohus Morlanda 1711-1860 SLD
Göteborg och Bohus Naverstad 1920-1934 SLD
Göteborg och Bohus Norum 1690-1840 SLD
Göteborg och Bohus Partille 1828-1861 SLD
Göteborg och Bohus Resteröd 1688-1938 SLD
Göteborg och Bohus Rödbo 1895-1946 SLD
Göteborg och Bohus Rönnäng 1797-1937 SLD
Göteborg och Bohus Skee 1921-1935 SLD
Göteborg och Bohus Skredsvik 1689-1860 SLD
Göteborg och Bohus Solberga 1744-1919 SLD
Göteborg och Bohus Spekeröd 1690-1825 SLD
Göteborg och Bohus Stala 1839-1851,1860-1897 SLD
Göteborg och Bohus Stenkyrka 1779-1941 SLD
Göteborg och Bohus Tanum 1718-1860 SLD
Göteborg och Bohus Torp 1689-1860 SLD
Göteborg och Bohus Tossene 1660-1901 SLD
Göteborg och Bohus Tuve 1877-1944 SLD
Göteborg och Bohus Uddevalla 1698-1860 SLD
Göteborg och Bohus Valla 1691-1940 SLD
Göteborg och Bohus Västerlanda 1686-1767 SLD
Göteborg och Bohus Öckerö 1684-1894 SLD
Göteborg och Bohus Ödsmål 1728-1838 SLD
Göteborg och Bohus Örgryte 1740-1938 SLD
Göteborg och Bohus, Älvsborg Råda 1861-1894 SLD
Halland Eftra 1800-1827 AD
Halland Frillesås 1689-1699,1708-1935 SLD
Halland Idala 1860-1897 SLD
Halland Laholms landsförsamling 1822,1851-1909 P
Halland Laholms stadsförsamling 1697-1909 P
Halland Landa 1688-1929 SLD
Halland Slöinge 1800-1827 AD
Halland Tjärby 1800-1840 AD
Halland Veinge 1800-1840 AD
Halland, Kristianstad Hishult 1800-1824 AD
Halland, Älvsborg Älvsered 1712-1748,1757-1773,1776-1904 MG
Jämtland Alanäs 1810-1863 ÖLA
Jämtland Alsen 1689-1861 ÖLA
Jämtland Aspås 1689-1865 ÖLA
Jämtland Berg 1695-1861 ÖLA
Jämtland Bodsjö 1688-1721,1751-1861 ÖLA
Jämtland Brunflo 1688-1867 ÖLA
Jämtland Bräcke 1781-1861 ÖLA
Jämtland Fors 1689-1718,1739-1861 ÖLA
Jämtland Frostviken 1842-1871 ÖLA
Jämtland Frostvikens lappförsamling 1842-1873 ÖLA
Jämtland Frösö 1692-1861 ÖLA
Jämtland Föllinge 1741-1861 ÖLA
Jämtland Föllinge lappförsamling 1751-1754,1763-1852 ÖLA
Jämtland Hackås 1788-1861 ÖLA
Jämtland Hallen 1693-1863 ÖLA
Jämtland Hammerdal 1687-1707,1714-1747,1758-1870 ÖLA
Jämtland Hede 1777-1863 ÖLA
Jämtland Hede lappförsamling 1851-1861 ÖLA
Jämtland Hotagen 1846-1861 ÖLA
Jämtland Håsjö 1689-1861 ÖLA
Jämtland Häggenås 1693-1861 ÖLA
Jämtland Hällesjö 1689-1861 ÖLA
Jämtland Kall 1688-1861 ÖLA
Jämtland Klövsjö 1695-1861 ÖLA
Jämtland Kyrkås 1693-1719,1737-1861 ÖLA
Jämtland Linsell 1807-1865 ÖLA
Jämtland Lit 1694-1725,1739-1861 ÖLA
Jämtland Ljusnedal 1749-1862 ÖLA
Jämtland Lockne 1753-1863 ÖLA
Jämtland Marby 1764-1863 ÖLA
Jämtland Marieby 1769-1867 ÖLA
Jämtland Mattmar 1689-1861 ÖLA
Jämtland Myssjö 1701-1861 ÖLA
Jämtland Mörsil 1688-1862 ÖLA
Jämtland Norderö 1693-1729,1747-1862 ÖLA
Jämtland Näs 1809-1812,1816-1862 ÖLA
Jämtland Näskott 1691-1864 ÖLA
Jämtland Offerdal 1642-1648,1688-1861 ÖLA
Jämtland Oviken 1732-1749,1763-1862 ÖLA
Jämtland Ragunda 1818-1861 ÖLA
Jämtland Revsund 1688-1861 ÖLA
Jämtland Rätan 1695-1861 ÖLA
Jämtland Rödön 1688-1864 ÖLA
Jämtland Storsjö 1753-1773,1831-1862 ÖLA
Jämtland Stugun 1689-1861 ÖLA
Jämtland Sundsjö 1688-1734,1744-1861 ÖLA
Jämtland Sunne 1693-1862 ÖLA
Jämtland Tännäs 1751-1861 ÖLA
Jämtland Undersåker 1688-1862 ÖLA
Jämtland Vemdalen 1777-1863 ÖLA
Jämtland Ytterhogdal 1681-1861 ÖLA
Jämtland Åre 1690-1871 ÖLA
Jämtland Ås 1727-1865 ÖLA
Jämtland Älvros 1739-1861 ÖLA
Jämtland Östersund 1799-1826,1828-1861 ÖLA
Jämtland Överhogdal 1696-1861 ÖLA
Jämtland, Kopparberg Lillhärdal 1691-1865 ÖLA
Jämtland, Kopparberg Sveg 1751-1870 ÖLA
Jämtland, Kopparberg Undersåkers lappförsamling 1783-1877 ÖLA
Jämtland, Västerbotten, Västernorrland Tåsjö 1775-1872 ÖLA
Jämtland, Västernorrland Bodum 1826-1863 ÖLA
Jämtland, Västernorrland Borgvattnet 1782-1883 ÖLA
Jämtland, Västernorrland Fjällsjö 1724-1861 ÖLA
Jämtland, Västernorrland Ström 1694-1862 ÖLA
Jönköping Barkeryd 1810-1830 AD
Jönköping Gällaryd 1725-1750,1761-1793 KGF
Jönköping Hjälmseryd 1689-1865 KGF
Jönköping Rydaholm 1694-1717,1720-1721,1739-1767 KGF
Kalmar Vissefjärda 1696-1794 KGF
Kopparberg Malingsbo 1786-1926 SBFFE
Kopparberg Söderbärke 1675-1918 SBFFE
Kristianstad Nymö 1831-1862 SLD
Kristianstad Röke 1647-1719,1734-1895 SLD
Kristianstad Simrishamn 1683-1721 SLD
Kristianstad Örkelljunga 1722-1895 SLD
Kronoberg Agunnaryd 1612-1944 KGF
Kronoberg Algutsboda 1722-1944 KGF
Kronoberg Almundsryd 1721-1944 KGF
Kronoberg Aneboda 1689-1944 KGF
Kronoberg Angelstad 1697-1944 KGF
Kronoberg Annerstad 1708-1944 KGF
Kronoberg Aringsås 1726-1944 KGF
Kronoberg Asa 1742-1944 KGF
Kronoberg Berg 1755-1941 KGF
Kronoberg Berga 1680-1944 KGF
Kronoberg Bergunda 1694-1944 KGF
Kronoberg Blädinge 1688-1944 KGF
Kronoberg Bolmsö 1688-1944 KGF
Kronoberg Drev 1705-1946 KGF
Kronoberg Dädesjö 1688-1944 KGF
Kronoberg Dänningelanda 1732-1944 KGF
Kronoberg Dörarp 1720-1944 KGF
Kronoberg Eke 1720-1794 KGF
Kronoberg Ekeberga 1689-1944 KGF
Kronoberg Furuby 1678-1944 KGF
Kronoberg Granhult 1696-1850 KGF
Kronoberg Gårdsby 1701-1944 KGF
Kronoberg Göteryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Hallaryd 1638-1663,1690-1944 KGF
Kronoberg Hamneda 1671-1944 KGF
Kronoberg Hemmesjö 1693-1944 KGF
Kronoberg Herråkra 1719-1944 KGF
Kronoberg Hinneryd 1712-1944 KGF
Kronoberg Hjortsberga 1774-1944 KGF
Kronoberg Hornaryd 1707-1944 KGF
Kronoberg Hovmantorp 1688-1703,1726-1944 KGF
Kronoberg Hälleberga 1751-1944 KGF
Kronoberg Härlunda 1689-1944 KGF
Kronoberg Härlöv 1688-1779,1789-1944 KGF
Kronoberg Jät 1676-1944 KGF
Kronoberg Kalvsvik 1680-1944 KGF
Kronoberg Kvenneberga 1775-1944 KGF
Kronoberg Kånna 1743-1944 KGF
Kronoberg Lekaryd 1688-1944 KGF
Kronoberg Lenhovda 1689-1944 KGF
Kronoberg Lidhult 1733-1811,1824-1944 KGF
Kronoberg Linneryd 1728-1970 KGF
Kronoberg Ljuder 1672-1944 KGF
Kronoberg Ljungby 1752-1944 KGF
Kronoberg Långasjö 1698-1944 KGF
Kronoberg Markaryd 1689-1716,1795-1799,1861-1944 KGF
Kronoberg Mistelås 1752-1944 KGF
Kronoberg Moheda 1688-1944 KGF
Kronoberg Nottebäck 1683-1744,1785-1944 KGF
Kronoberg Nöbbele 1695-1944 KGF
Kronoberg Nöttja 1689-1944 KGF
Kronoberg Odensjö 1701-1944 KGF
Kronoberg Ormesberga 1723-1761,1790-1944 KGF
Kronoberg Pjätteryd 1677-1944 KGF
Kronoberg Ryssby 1676-1942 KGF
Kronoberg Sjösås 1690-1946 KGF
Kronoberg Skatelöv 1680-1942 KGF
Kronoberg Slätthög 1694-1944 KGF
Kronoberg Stenbrohult 1690-1944 KGF
Kronoberg Södra Ljunga 1671-1944 KGF
Kronoberg Södra Sandsjö 1648-1971 KGF
Kronoberg Söraby 1693-1944 KGF
Kronoberg Tannåker 1688-1944 KGF
Kronoberg Tegnaby 1777-1802,1820-1854 KGF
Kronoberg Tingsås 1686-1944 KGF
Kronoberg Tjureda 1742-1944 KGF
Kronoberg Tofta 1705-1785 KGF
Kronoberg Tolg 1742-1944 KGF
Kronoberg Torpa 1708-1944 KGF
Kronoberg Traryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Tutaryd 1676-1944 KGF
Kronoberg Tävelsås 1705-1944 KGF
Kronoberg Urshult 1680-1971 KGF
Kronoberg Uråsa 1686-1944 KGF
Kronoberg Vederslöv 1688-1718,1732-1744,1751-1944 KGF
Kronoberg Virestad 1738-1944 KGF
Kronoberg Vislanda 1688-1944 KGF
Kronoberg Vittaryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Vrå 1701-1944 KGF
Kronoberg Väckelsång 1686-1944 KGF
Kronoberg Västra Torsås 1689-1690,1720-1944 KGF
Kronoberg Växjö Fängelse 1915-1938 KGF
Kronoberg Växjö landsförsamling 1851-1941 KGF
Kronoberg Växjö stadsförsamling 1726-1944 KGF
Kronoberg Åseda 1784-1944 KGF
Kronoberg Älghult 1687-1944 KGF
Kronoberg Älmeboda 1687-1757,1773-1944 KGF
Kronoberg Älmhult 1905-1944 KGF
Kronoberg Öja 1696-1944 KGF
Kronoberg Öjaby 1693-1944 KGF
Kronoberg Ör 1688-1944 KGF
Kronoberg Östra Torsås 1712-1944 KGF
Malmöhus Västra Strö 1898-1920 SLD
Norrbotten Arjeplog 1724-1795,1860-1949 PBFF
Norrbotten Arvidsjaur 1732-1815,1832-1949 PBFF
Norrbotten Glommersträsks kbfd 1923-1949 PBFF
Norrbotten Hortlax 1918-1949 PBFF
Norrbotten Luleå domkyrkoförsamling 1881-1883 LBFF
Norrbotten Luleå-Ofotens järnväg 1888-1889 LBFF
Norrbotten Markbygdens kbfd 1926-1949 PBFF
Norrbotten Nederluleå 1706-1860 LBFF, P
Norrbotten Norrfjärden 1915-1949 PBFF
Norrbotten Piteå landsförsamling 1650-1696,1727-1819,1825-1949 PBFF
Norrbotten Piteå stadsförsamling 1703-1794,1796-1806,1823-1949 PBFF
Norrbotten Råneå 1693-1900 PBFF
Norrbotten Södra Bergnäs kbfd 1928-1949 PBFF
Norrbotten Älvsby 1808-1949 PBFF
Skaraborg Acklinga 1648-1667,1747-1897 SLD
Skaraborg Agnetorp 1691-1857 SLD
Skaraborg Baltak 1747-1860 SLD
Skaraborg Forshem 1688-1699,1709-1710 SLD
Skaraborg Fridene 1727-1920 SLD
Skaraborg Fröjered 1727-1920 SLD
Skaraborg Hällum 1670-1715,1860-1920 SLD
Skaraborg Härja 1697-1862 SLD
Skaraborg Kungslena 1747-1849,1860-1920 SLD
Skaraborg Norra Kedum 1860-1920 SLD
Skaraborg Skarstad 1667-1920 SLD
Skaraborg Tranum 1695-1753 SLD
Skaraborg Tådene 1695-1920 SLD
Skaraborg Vara 1672-1718,1860-1920 SLD
Skaraborg Vara Köping 1894-1920 SLD
Skaraborg Varv 1747-1920 SLD
Skaraborg Önum 1688-1707,1860-1920 SLD
Stockholm Björkö-Arholma 1921-1949 NSFF
Stockholm Botkyrka 1664-1744,1764-1900 BSF
Stockholm Bromma 1721-1753 AD
Stockholm Centralfängelset på Norrmalm 1827-1893 AD
Stockholm Edebo 1800-1849 NSFF
Stockholm Edsbro 1850-1949 NSFF
Stockholm Estuna 1800-1949 NSFF
Stockholm Fasterna 1800-1849 NSFF
Stockholm Frötuna 1800-1949 NSFF
Stockholm Gottröra 1800-1849 NSFF
Stockholm Grödinge 1788-1820,1826-1859,1895-1900 BSF
Stockholm Göta livgardes församling 1840-1861 AD
Stockholm Hedvig Eleonora 1701-1869 AD
Stockholm Huddinge 1673-1900 BSF
Stockholm Husby-Sjuhundra 1800-1949 NSFF
Stockholm Håtuna 1852-1895 SLD
Stockholm Häverö 1800-1849 NSFF
Stockholm Hölö 1685-1900 SSff
Stockholm Jakob och Johannes 1735-1884 AD
Stockholm Klara 1748-1861 AD
Stockholm Kungsholm 1688-1862 AD
Stockholm Lohärad 1800-1899,1904-1949 NSFF
Stockholm Länna 1800-1900,1909-1949 NSFF
Stockholm Malsta 1800-1949 NSFF
Stockholm Mörkö 1745-1900 SSff
Stockholm Norrtälje 1800-1949 NSFF
Stockholm Närtuna 1799-1849 NSFF
Stockholm Riala 1804-1949 NSFF
Stockholm Riddarholmen 1738-1807 AD
Stockholm Rimbo 1800-1949 NSFF
Stockholm Roslags-Bro 1800-1949 NSFF
Stockholm Rådmansö 1801-1949 NSFF
Stockholm 1800-1949 NSFF
Stockholm Salem 1724-1743,1756-1900 BSF
Stockholm Singö 1850-1949 NSFF
Stockholm Skederid 1800-1949 NSFF
Stockholm Storkyrkoförsamlingen 1725-1874 AD
Stockholm Söderby-Karl 1800-1949 NSFF
Stockholm Södertälje landsförsamling 1793-1900 SSff
Stockholm Södertälje stadsförsamling 1745-1755,1768-1900 SSff
Stockholm Taxinge 1776-1900 SSff
Stockholm Turinge 1749-1900 SSff
Stockholm Tveta 1748-1900 SSff
Stockholm Ununge 1800-1949 NSFF
Stockholm Vårdinge 1688-1900 SSff
Stockholm Väddö 1800-1949 NSFF
Stockholm Vätö 1850-1899,1914-1949 NSFF
Stockholm Ytterenhörna 1695-1900 SSff
Stockholm Ytterjärna 1754-1900 SSff
Stockholm Överenhörna 1717-1900 SSff
Stockholm Överjärna 1689-1698,1801-1900 SSff
Stockholm, Uppsala Lagga 1741-1860 SLD
Södermanland Barva 1756-1943 ESSF
Södermanland Bergshammar 1680-1920 NOSFF
Södermanland Bettna 1703-1894 KFV
Södermanland Björkvik 1686-1894 KFV
Södermanland Björnlunda 1731-1920 NOSFF
Södermanland Blacksta 1724-1769 KFV
Södermanland Blacksta-Vadsbro 1690-1724,1770-1894 KFV
Södermanland Bogsta 1673-1920 NOSFF
Södermanland Bälinge 1694-1920 NOSFF
Södermanland Bärbo 1651-1665,1720-1920 NOSFF
Södermanland Dillnäs 1692-1920 NOSFF
Södermanland Dunker 1666-1894 KFV
Södermanland Eskilstuna 1665-1689,1731-1933 ESSF
Södermanland Eskilstuna Fors 1893-1943 ESSF
Södermanland Eskilstuna Kloster 1883-1943 ESSF
Södermanland Flen 1798-1894 KFV
Södermanland Floda 1690-1894 KFV
Södermanland Forssa o Årdala 1682-1689,1712-1894 KFV
Södermanland Frustuna 1730-1920 NOSFF
Södermanland Gillberga 1702-1725,1733-1760,1780-1943 ESSF
Södermanland Gryt 1695-1702,1730-1736,1754-1920 NOSFF
Södermanland Gåsinge 1691-1724,1745-1920 NOSFF
Södermanland Halla 1735-1920 NOSFF
Södermanland Hammarby 1696-1943 ESSF
Södermanland Helgesta 1689-1894 KFV
Södermanland Helgona 1835-1898 NOSFF
Södermanland Husby-Oppunda 1671-1920 NOSFF
Södermanland Husby-Rekarne 1669-1943 ESSF
Södermanland Hyltinge 1692-1894 KFV
Södermanland Hällby 1895-1910 ESSF
Södermanland Härad 1858-1894 SLD
Södermanland Julita 1712-1894 KFV
Södermanland Jäder 1687-1943 ESSF
Södermanland Kattnäs 1814-1920 NOSFF
Södermanland Kila 1670-1699,1730-1795,1800-1920 NOSFF
Södermanland Kjula 1696-1943 ESSF
Södermanland Lerbo 1666-1894 KFV
Södermanland Lid 1687-1920 NOSFF
Södermanland Lilla Malma 1666-1894 KFV
Södermanland Lilla Mellösa 1738-1894 KFV
Södermanland Lista 1726-1943 ESSF
Södermanland Ludgo 1684-1920 NOSFF
Södermanland Lunda 1718-1920 NOSFF
Södermanland Länna 1831-1926 SLD
Södermanland Lästringe 1715-1920 NOSFF
Södermanland Nykyrka 1795-1920 NOSFF
Södermanland Nyköpings Alla Helgona 1735-1920 NOSFF
Södermanland Nyköpings Sankt Nicolai 1707-1920 NOSFF
Södermanland Näshulta 1691-1714,1740-1943 ESSF
Södermanland Ripsa 1690-1737,1765-1920 NOSFF
Södermanland Runtuna 1689-1920 NOSFF
Södermanland Råby-Rekarne 1741-1943 ESSF
Södermanland Råby-Rönö 1736-1920 NOSFF
Södermanland Sköldinge 1690-1894 KFV
Södermanland Spelvik 1684-1737,1768-1790,1801-1920 NOSFF
Södermanland Stenkvista 1778-1943 ESSF
Södermanland Stigtomta 1698-1711,1746-1769,1783-1920 NOSFF
Södermanland Stora Malm 1691-1894 KFV
Södermanland Sundby 1695-1943 ESSF
Södermanland Svärta 1682-1735-1920 NOSFF
Södermanland Sättersta 1673-1920 NOSFF
Södermanland Toresund 1861-1934 SLD
Södermanland Torshälla 1674-1926 ESSF
Södermanland Torshälla landsförsamling 1927-1942 ESSF
Södermanland Torshälla stadsförsamling 1927-1943 ESSF
Södermanland Torsåker 1770-1920 NOSFF
Södermanland Trosa landsförsamling 1701-1920 NOSFF
Södermanland Trosa stadsförsamling 1688-1920 NOSFF
Södermanland Tumbo 1740-1943 ESSF
Södermanland Tuna 1680-1920 NOSFF
Södermanland Tunaberg 1680-1920 NOSFF
Södermanland Tystberga 1666-1672,1694-1920 NOSFF
Södermanland Vadsbro o Blacksta 1667-1894 KFV
Södermanland Vagnhärad 1669-1674,1729-1920 NOSFF
Södermanland Vallby 1774-1943 ESSF
Södermanland Vansö 1702-1894 SLD
Södermanland Vrena 1763-1920 NOSFF
Södermanland Västerljung 1713-1728,1737-1920 NOSFF
Södermanland Västermo 1770-1943 ESSF
Södermanland Västra Vingåker 1666-1894 KFV
Södermanland Ytterselö 1669-1939 SLD
Södermanland Åker 1861-1913 SLD
Södermanland Årdala o Forssa 1682-1894 KFV
Södermanland Ärla 1674-1943 ESSF
Södermanland Öja 1697-1943 ESSF
Södermanland Österåker 1665-1703,1744-1894 KFV
Södermanland Östra Vingåker 1670-1894 KFV
Södermanland Överselö 1696-1937 SLD
Uppsala Arnö 1790-1894 SLD
Uppsala Balingsta 1780-1894 SLD
Uppsala Börstil 1840-1894 SLD
Uppsala Dannemora 1785-1894 SLD
Uppsala Fröslunda 1861-1893 SLD
Uppsala Funbo 1781-1887 SLD
Uppsala Gryta 1811-1895 SLD
Uppsala Hagby 1768-1894 SLD
Uppsala Hjälsta 1773-1894 SLD
Uppsala Holm 1763-1894 SLD
Uppsala Husby-Långhundra 1789-1889 SLD
Uppsala Hållnäs 1894-1935 SLD
Uppsala Håtuna 1759-1851 SLD
Uppsala Härkeberga 1690-1712,1743-1890 SLD
Uppsala Jumkil 1783-1861 SLD
Uppsala Järlåsa 1738-1813,1861-1894 SLD
Uppsala Kalmar 1800-1894 SLD
Uppsala Knutby 1767-1888 SLD
Uppsala Kungs-Husby 1764-1895 SLD
Uppsala Kungsängen 1763-1811,1818-1894 SLD
Uppsala Lagga 1861-1894 SLD
Uppsala Lena 1789-1894 SLD
Uppsala Litslena 1751-1890 SLD
Uppsala Långtora 1733-1895 SLD
Uppsala Löt 1767-1891 SLD
Uppsala Morkarla 1769-1894 SLD
Uppsala Skokloster 1761-1894 SLD
Uppsala Tolfta 1895-1930 SLD
Uppsala Valö 1795-1896 SLD
Uppsala Österlövsta 1702-1792,1861-1885 SLD
Uppsala, Västmanland Simtuna 1774-1818 SLD
Värmland Alster 1830-1860 VSFF
Värmland Arvika landsförsamling 1830-1920 VSFF
Värmland Arvika stadsförsamling 1818-1920 VSFF
Värmland Boda 1691-1930 VSFF
Värmland Bogen 1851-1939 VSFF
Värmland Botilsäter 1721-1948 VSFF
Värmland Bro 1689-1726,1781-1925 VSFF
Värmland Brunskog 1691-1928 VSFF
Värmland By 1689-1920 VSFF
Värmland Dalby 1694-1699,1716-1900 VSFF
Värmland Ed 1699-1769 VSFF
Värmland Ekshärad 1688-1900 VSFF
Värmland Eskilsäter 1688-1947 VSFF
Värmland Frykerud 1814-1861 VSFF
Värmland Fryksände 1707-1807 VSFF, SLD
Värmland Gillberga 1860-1938 VSFF
Värmland Glava 1696-1920 VSFF
Värmland Grava 1688-1705,1720-1899 VSFF
Värmland Gräsmark 1750-1900 VSFF
Värmland Gunnarskog 1688-1942 VSFF
Värmland Gustav Adolf 1789-1921 VSFF
Värmland Gåsborn 1695-1733 SLD
Värmland Holmedal 1717-1944 VSFF
Värmland Huggenäs 1761-1934 VSFF
Värmland Högerud 1689-1944 VSFF
Värmland Järnskog 1664-1931 VSFF
Värmland Karlanda 1694-1705,1733-1742,1767-1920 VSFF
Värmland Kila 1691-1936 VSFF
Värmland Kristinehamn 1758-1900 VSFF
Värmland Kroppa 1868-1900 VSFF
Värmland Lekvattnet 1851-1919 VSFF
Värmland Lungsund 1774-1900 VSFF
Värmland Lysvik 1696-1740,1766-1900 VSFF
Värmland Långserud 1694-1920 VSFF
Värmland Mangskog 1706-1900 VSFF
Värmland Millesvik 1688-1930 VSFF
Värmland Munkfors 1917-1929 VSFF
Värmland Nedre Ullerud 1677-1900 VSFF
Värmland Nor 1779-1932 VSFF
Värmland Norra Finnskoga 1831-1900 VSFF
Värmland Norra Ny 1687-1738 SLD
Värmland Norra Råda 1726-1900 VSFF
Värmland Ny 1688-1948 VSFF
Värmland Nyskoga 1873-1900 VSFF
Värmland Rämmen 1789-1922 VSFF
Värmland Segerstad 1746-1920 VSFF
Värmland Silbodal 1709-1920 VSFF
Värmland Sillerud 1824-1861 SLD
Värmland Stavnäs 1687-1920 VSFF
Värmland Stora Kil 1675-1900 VSFF
Värmland Sunne 1680-1693,1737-1900 VSFF
Värmland Sunnemo 1725-1900 VSFF
Värmland Svanskog 1692-1920 VSFF
Värmland Säffle 1895-1920 VSFF
Värmland Södra Finnskoga 1831-1900 VSFF
Värmland Södra Ny 1739-1934 VSFF
Värmland Södra Råda 1693-1900 VSFF
Värmland Trankil 1759-1825 VSFF
Värmland Tveta 1687-1920 VSFF
Värmland Töcksmark 1717-1916 VSFF
Värmland Varnum 1830-1947 VSFF
Värmland Visnum 1695-1900 VSFF
Värmland Visnums-Kil 1700-1900 VSFF
Värmland Vitsand 1824-1920 VSFF
Värmland Värmskog 1679-1945 VSFF
Värmland Västra Fågelvik 1717-1928 VSFF
Värmland Västra Ämtervik 1690-1923 VSFF
Värmland Älgå 1687-1894 VSFF
Värmland Älvsbacka 1731-1930 VSFF
Värmland Ölme 1674-1700,1749-1920 VSFF
Värmland Ölserud 1754-1928 VSFF
Värmland Östmark 1765-1925 VSFF
Värmland Östra Fågelvik 1688-1900 VSFF
Värmland Östra Ämtervik 1707-1941 VSFF
Värmland Övre Ullerud 1671-1920 VSFF
Västerbotten Nordmaling 1701-1715 SLD
Västmanland Enåker 1692-1814 SO
Västmanland Gunnilbo 1660-1752,1774-1926 SBFFE
Västmanland Hed 1710-1939 SBFFE
Västmanland Karbenning 1690-1921 SBFFE
Västmanland Norberg 1643-1709,1728-1936 SBFFE
Västmanland Skinnskatteberg 1623-1935 SBFFE
Västmanland Västanfors 1663-1918 SBFFE
Västmanland Västerfärnebo 1647-1918 SBFFE
Västmanland Västervåla 1628-1652,1697-1932 SBFFE
Västmanland Västerås Domkyrkoförsamling 1622-1633,1670-1702,1713-1866 SO
Älvsborg Ale-Skövde 1688-1734,1777-1919 SLD
Älvsborg Alingsås landsförsamling 1922-1937 SLD
Älvsborg Alingsås stadsförsamling 1689-1920 SLD
Älvsborg Bollebygd 1682-1784 SLD
Älvsborg Bredared 1688-1699,1704-1714,1901-1936 SLD
Älvsborg Bråttensby 1758-1930 SLD
Älvsborg Brämhult 1730-1732,1743-1904 MG
Älvsborg Bäcke 1800-1860 SLD
Älvsborg Dals-Ed 1706-1860 SLD
Älvsborg Eggvena 1758-1939 SLD
Älvsborg Fors 1689-1831,1895-1927 SLD, AD
Älvsborg Frändefors 1751-1781 SLD
Älvsborg Fröskog 1820-1860 SLD
Älvsborg Fuxerna 1800-1831 AD
Älvsborg Fänneslunda 1740-1904 MG
Älvsborg Färgelanda 1689-1860 SLD
Älvsborg Fölene 1758-1930 SLD
Älvsborg Gestad 1763-1811 SLD
Älvsborg Gesäter 1827-1861 SLD
Älvsborg Gingri 1663-1674,1701-1894 MG
Älvsborg Grovare 1740-1904 MG
Älvsborg Grude 1895-1934 SLD
Älvsborg Gällstad 1724-1894 MG
Älvsborg Gärdhem 1688-1697,1712-1785,1793-1920 SLD
Älvsborg Herrljunga 1871-1931 SLD
Älvsborg Holsljunga 1712-1748,1795-1904 MG
Älvsborg Hov 1862-1916 SLD
Älvsborg Håbol 1832-183,1895-1905 SLD
Älvsborg Håcksvik 1704-1904 MG
Älvsborg Hällstad 1701-1761,1766-1904 MG
Älvsborg Härna 1709-1723,1735-1904 MG
Älvsborg Kalv 1702-1904 MG
Älvsborg Kilanda 1697-1899 SLD
Älvsborg Källunga 1862-1895 SLD
Älvsborg Kärråkra 1706-1904 MG
Älvsborg Lagmansred 1692-1696,1703-1708,1723-1758,1860-1920 SLD
Älvsborg Lerdal 1725-1812,1826-1860 SLD
Älvsborg Lerum 1744-1754 SLD
Älvsborg Mjöbäck 1712-1904 MG
Älvsborg Mo 1736-1860 SLD
Älvsborg Mossebo 1731-1904 MG
Älvsborg Murum 1688-1716,1737-1760,1765-1904 MG
Älvsborg Månstad 1728-1894 MG
Älvsborg Mårdaklev 1710-1711,1724,1744-1904 MG
Älvsborg Möne 1737-1760,1766-1897 MG
Älvsborg Naglum 1743-1692,1820-1888 SLD
Älvsborg Nittorp 1699-1714,1721-1894 MG
Älvsborg Norra Björke 1688-1708,1720-1785,1793-1920 SLD
Älvsborg Norra Säm 1862-1895 SLD
Älvsborg Nödinge 1688-1905 SLD
Älvsborg Nössemark 1817-1861 SLD
Älvsborg Remmene 1758-1930 SLD
Älvsborg Rommele 1687-1741,1800-1830 SLD, AD
Älvsborg Råggärd 1725-1800,1806-1860 SLD
Älvsborg Rångedala 1688-1755,1767-1894 MG
Älvsborg Rännelanda 1725-1860 SLD
Älvsborg Rölanda 1828-1920 SLD
Älvsborg Sandhult 1800-1936 SLD
Älvsborg Seglora 1681-1766 SLD
Älvsborg Skallsjö 1689-1716,1729-1834 SLD
Älvsborg Skephult 1681-1785 SLD
Älvsborg Skepplanda 1693-1905 SLD
Älvsborg Skölvene 1862-1895 SLD
Älvsborg Starrkärr 1688-1845 SLD
Älvsborg Steneby 1688-1892 SLD
Älvsborg Stora Lundby 1689-1798 SLD
Älvsborg Stora Mellby 1898-1920 SLD
Älvsborg Svanskog 1860-1890 VSFF
Älvsborg Södra Säm 1749-1894 MG
Älvsborg Södra Ving 1704-1904 MG
Älvsborg Södra Vånga 1689-1723,1737-1760,1766-1904 MG
Älvsborg Södra Åsarp 1723-1762,1769-1904 MG
Älvsborg Tarsled 1758-1930 SLD
Älvsborg Tisselskog 1831-1860 SLD
Älvsborg Toarp 1688-1711,1726-1761,1765-1894 MG
Älvsborg Torrskog 1781-1867 SLD
Älvsborg Trollhättan 1860-1935 SLD
Älvsborg Tydje 1769-1825 SLD
Älvsborg Tärby 1689-1894 MG
Älvsborg Töftedal 1768-1894 SLD
Älvsborg Töllsjö 1681-1785,1804-1938 SLD
Älvsborg Tösse 1782-1843 SLD
Älvsborg Tösse med Tydje 1844-1860 SLD
Älvsborg Ullasjö 1716-1895 MG
Älvsborg Upphärad 1702-1785,1800-1831 SLD, AD
Älvsborg Varnum 1688-1700,1705-1706,1722-1744,1751-1762,1768-1904 MG
Älvsborg Vassända 1743-1792,1820-1888 SLD
Älvsborg Vassända-Naglum 1693-1743 SLD
Älvsborg Väne-Ryr 1743-1789,1820-1859 SLD
Älvsborg Väne-Åsaka 1688-1703,1712-1714,1721-1786,1794-1920 SLD
Älvsborg Ånimskog 1817-1860 SLD
Älvsborg Åsbräcka 1688-1920 SLD
Älvsborg Ärtemark 1816-1860 SLD
Älvsborg Äspered 1689-1702,1712-1747,1766-1894 MG
Älvsborg Ödenäs 1688-1726 SLD
Älvsborg Ödskölt 1734-1860 SLD
Älvsborg Ör 1707-1930 SLD
Älvsborg Örsås 1689-1697,1714-1743,1747-1900 MG
Älvsborg Östra Frölunda 1728-1904 MG
Örebro Asker 1688-1795 SLD
Örebro Degerfors 1883-1911 VSFF
Örebro Finnerödja 1801-1895 SLD
Örebro Kvistbro 1801-1841 SLD
Örebro Ramsberg 1679-1761,1775-1948 SBFFE
Örebro Rockesholms bruksförsamling 1800-1815,1819-1840 AD
Örebro Svennevad 1663-1720 SLD
Örebro Tångeråsa 1848-1859 SLD
Östergötland Fornåsa 1803-1835 SLD
Östergötland Hällestad 1636-1746 SLD
Östergötland Kärna 1695-1717,1808-1860 SLD
Östergötland Regna 1637-1689,1695-1778 SLD
Östergötland Risinge 1633-1785 SLD
Östergötland Skedevi 1763-1824 SLD

ANTAL FÄRGBILDER

89 936 176

Mer info om våra färgbilder

  Varukorg



Starta programmet